Ocena wątku:
  • 10 głosów - średnia: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Średniowieczny manuskrypt napisany przez... diabła?
Codex Gigas, zwany też Wielką Księgą, jest największym zachowanym średniowiecznym manuskryptem. Uważa się, że jest on przeklęty. Na jednej ze stron księgi znajduje się wizerunek diabła. Dlatego mówi się, że jest to "Diabelska Biblia".


[Obrazek: 2c1580fc5309294c6e9545c08f9c6b69.jpg]

Słynny manuskrypt powstał na początku XIII wieku w benedyktyńskim klasztorze w Podlažicach (Czechy). Codex Gigas ma 22 cm grubości jest wysoki na 92 cm i waży aż 74 kg. Do jego powstania użyto podobno skóry ponad 160 zwierząt.

Największy zachowany średniowieczny manuskrypt podobno jest przeklęty. Do takich wniosków doszli historycy, odkrywając wewnątrz księgi kolorowy wizerunek diabła, zajmujący całą jedną stronę. Legenda głosi, że manuskrypt został stworzony przez mnicha, który podpisał pakt z diabłem. Było to konieczne, ponieważ mężczyzna złamał święte przysięgi i, by odkupić grzechy, obiecał spisać w ciągu jednej nocy całą istotną wiedzę dostępną ludzkości. Tuż po północy mnich zorientował się, że zadanie jest niewykonalne i poprosił o pomoc Lucyfera. W zamian zaoferował mu swoją duszę. Wizerunek diabła wewnątrz Księgi ma być swoistym "autografem" jej demonicznego twórcy.

Co ciekawe, kilka lat temu naukowcy ustalili, że Codex Gigas został w całości napisany przez jedną osobę. By stworzyć tak wielki tom, skryba musiał pisać właściwie bez przerwy przez pięć lat. Badacze są zdania, że osoba tworząca Codex Gigas musiała być w jakiś sposób opętana. Mógł to być zarówno fanatyzm religijny, jak i coś bardziej demonicznego...
Na stronach Wielkiej Księgi znajduje się między innymi treść Biblii.
"Diabelska Biblia" znajduje się obecnie w zbiorach Biblioteki Narodowej w Sztokholmie.

strefatajemnic.pl
Odpowiedz

Ten temat zawiera więcej treści.
Aby uzyskać dostęp do reszty treści zaloguj się lub zarejestruj.


[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.

Weryfikacja obrazkowa
Wpisz tekst znajdujący się na obrazku w pole poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.
Weryfikacja obrazkowa
(wielkość znaków nie ma znaczenia)Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości