Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zostać programistą
https://programistaodzera.pl/jak-zostac-programista/

jak zostać programistą? W tym wpisie przedstawię jak to zrobić – krok po kroku. Sam przebyłem podobną drogę kilka lat temu. Będąc obecnie po drugiej stronie barykady – wiem na co zwracają uwagę pracodawcy i jak odróżnić się od pozostałych kandydatów. Pomogłem już wielu osobom znaleźć pierwszą pracę w roli programisty i wierzę, że pomogę także Tobie.
Czy programowanie jest dla mnie?
Chcesz robić ciekawe rzeczy,  dobrze zarabiać, a do tego mieć inne – pozapłacowe benefity? Dobrze trafiłeś, ale pamiętaj, że jeżeli nie polubisz samego programowania w sobie to jest ryzyko, że szybko się wypalisz. Oprócz tego, osoby dla których nie jest to pasjonujące zazwyczaj osiągają dużo niższy poziom. Zazwyczaj już po pierwszych tygodniach będziesz wiedział czy to jest coś co chciałbyś robić przez lata. 
 
Czy każdy może zostać programistą? NIE. Wiele szkół programowania próbuje wmówić, że jest inaczej, ale zostanie programistą wymaga pewnych predyspozycji, których nie da się wyuczyć. Najważniejsze to umiejętność rozwiązywania problemów, cierpliwość, wytrwałość, a do tego analityczne myślenie. Na szczęście – wbrew mitom – nie trzeba być geniuszem matematycznym, a praca większości developerów w zakresie matematyki kończy się na dodawaniu/odejmowaniu czy mnożeniu/dzieleniu.
 
Czy znajomość angielskiego jest niezbędna? TAK. Nie musisz mieć go opanowanego na poziomie C2, ale powinieneś znać mocne podstawy (+ – B1). Przede wszystkim, praktycznie w każdej firmie kod pisze się po angielsku, do tego większość dokumentacji technicznej jest właśnie w języku. Oprócz tego szukając odpowiedzi na problem który napotkamy na swojej programistycznej ścieżce mamy 100 razy większe szanse żeby znaleźć ją po angielsku. Większość dobrych (darmowych) kursów/materiałów też jest w języku Shakespeare. Na koniec – w dobie pracy zdalnej i międzynarodowych zespołów – angielski staje się must have. Tak więcej jeżeli uważasz, że Twoja znajomość angielskiego jest słaba, skup się na nauce tego języka, bo to bardzo istotne.
1. Plan nauki programowania
Plan nauki będzie ściśle powiązany z Twoimi możliwościami czasowymi, ale żeby miało to sens to musisz znaleźć co najmniej ok. 8 godzin na tydzień (jeżeli dasz radę więcej to świetnie). Optymalnie jeśli rozłożysz to na kilka dni w tygodniu. Generalnie przez cały okres nauki dobrze przeplatać teorię i praktykę (z naciskiem na praktykę). Na tym etapie nie ma sensu spisywać planu w detalach z rozbiciem na każdy tydzień. 
2. Nauka programowania od zera
Na start najlepiej zacząć od HTML + CSS (polecam kanał YouTube ). Warto spróbować zrobić prostą stronę o czymś co nas interesuje. Jeżeli już udało się nam się tego dokonać i jesteśmy usatysfakcjonowani rezultatem naszej pracy, warto zacząć naukę wybranego przez nas języka programowania np. Java, JavaScript, Python, PHP, C#. Polecam postawić na praktykę i od razu robić małe zadania/aplikacje. Ważne żeby od samego początku pisać jak najwięcej kodu, a nie tylko zakopać się w teorii, której i tak dobrze nie zrozumiemy bez przerobienia praktycznych przykładów. 
3. Nauka programowania – fundamenty
Jeżeli się nie poddałeś i dalej konsekwentnie się uczysz to świetnie. Pierwsze mini aplikacje, które działają dają bardzo dużo satysfakcji i napędzają do dalszego działania. Z czasem będziesz w stanie łączyć poszczególne klocki nabytej wiedzy w jedną całość.  Na tym etapie powinieneś poznać fundamenty programowania takie jak typy danych, pętle itp.
4. Portfolio
Obecnie na stanowiska stażowo/juniorskie aplikuje czasem nawet po kilkaset osób na jedno miejsce. Jak się odróżnić od konkurencji? Stwórz własne portfolio z projektami, które pokaże próbkę Twoich umiejętności i umieść je np. na Githubie. Będzie to dużo mocniejszy punkt w CV niż samo wylistowanie tego czego się nauczyłeś – nie poparte żadnymi dowodami. 
 
Większość kandydatów nie ma portfolio albo jest ono na bardzo kiepskim poziomie. Już na tym etapie możesz uzyskać dużą przewagę. Dobrym pomysłem jest zbudowanie strony o sobie, która od razu pokaże, że posiadasz praktyczne umiejętności. Następnie umieść na niej krótkie podsumowanie tego co potrafisz, a także opis projektów, które wykonałeś. Jeżeli aplikujesz na pozycję Front-end Developera to sama taka strona w sobie może być prawdziwym game changerem w kontekście szansy znalezienia pierwszej pracy.
5. Teoria
Najwyższa pora na uzupełnienie wiedzy teoretycznej, która przyda się w czasie testów i rozmów rekrutacyjnych. Dzięki przerobieniu wielu zagadnień w praktyce, na tym etapie, teoria powinna nam wejść do głowy dużo łatwiej. Warto przygotować się pod kątem najczęściej zadawanych pytań w trakcie rekrutacji z zakresu wybranego przez nas języka programowania.
6. Wysyłanie CV
Mając już zestaw fundamentalnych umiejętności oraz zbudowane portfolio, warto pomyśleć o aplikowaniu do firm. Nie wybrzydzaj, aplikuj zarówno na staże jak i pozycje juniorskie. Nawet jeżeli czujesz się już mocny, to nie porywaj się z motyką na słońce i odpuść na razie stanowiska mid/regular +. Przyjdzie na to czas ?
7. Procesy rekrutacyjne
Jeżeli po pierwszych próbach udało Ci się zdobyć pracę jako programista – gratulacje! Wiedz, że udaje się to nielicznym, więc jesteś w gronie wybrańców. Jeśli nie, to żaden powód żeby się załamywać. Dzięki zdobytemu doświadczeniu w czasie pierwszych rozmów kwalifikacyjnych i innych etapów rekrutacji, kolejne pójdą nam lepiej – będziemy się mniej stresować i mieli lepsze wyobrażenie o tym czego się możemy spodziewać, Oprócz wspomnianej pracy nad naszymi brakami na podstawie otrzymanego feedbacku – warto konsekwentnie rozbudowywać nasze portfolio z projektami. Wraz z tym ciągle będą rosły nasze umiejętności, a co za tym idzie – również szanse że kolejne rekrutacje skończą się otrzymaniem oferty pracy. Staraj się robić różnorodne projekty, tak żeby poszerzyć swoją wiedzę, a zarazem urozmaicić portfolio.
 
Na tym etapie to już kwestia Twojej wytrwałości i uczenia się na błędach – wraz z kolejnymi projektami będziesz coraz lepszy – i w końcu uda się znaleźć pierwszą pracę w roli programisty. Czasami potrzeba trochę szczęścia, ale pamiętaj że najwięcej zależy od Ciebie, a szczęściu trzeba pomóc.
Zostałem programistą. Co dalej?
Od tego momentu będzie już z górki. W czasie pierwszych miesięcy pracy zrobisz bardzo duże postępy, a potencjalne szukanie kolejnej pracy – mając już doświadczenie komercyjnie – choćby półroczne – to już zupełnie inna bajka. Odwrócenie popytu i podaży w kontekście programistów następuje przy ok. 2 latach doświadczenia komercyjnego. Po tym okresie developer powinien być już względnie samodzielny i firmy muszą o nich “walczyć”. Szczególnie w kontekście wzrostu pracy zdalnej, samodzielność jest jeszcze ważniejsza i też dlatego dużo więcej ofert na rynku jest właśnie dla midów i seniorów. Pamiętaj, że w programowaniu – nauka się nigdy nie kończy – i ciągle trzeba być na bieżąco oraz poznawać nowe rzeczy. Prawdziwe jest tutaj powiedzenie, że “ten kto stoi, ten się cofa”.
Podsumowanie
W tym wpisie chciałem jedynie pobieżnie przedstawić ścieżkę do zostania programistą. Przede wszystkim każdy musi znaleźć własną drogę i być wytrwałym. Niewątpliwie, po zdobyciu pierwszej pracy w roli programisty jest już tylko łatwie
Odpowiedz

Ten temat zawiera więcej treści.
Aby uzyskać dostęp do reszty treści zaloguj się lub zarejestruj.


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Programista bez studiów satox 5 280 17-08-2023, 17:14
Ostatni post: uii
  Praca jako programista bez studiów satox 19 333 13-07-2021, 19:26
Ostatni post: hogan
  Dlaczego należy być programistą ? satox 8 274 13-06-2019, 14:27
Ostatni post: Nebo



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości