Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 4.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klej chirurgiczny
Chyba dam to do anomalii bo aż nieprawdopodobne. :)
A jednak!

Koniec z bolesnym zaszywaniem ran. Naukowcy znaleźli sposób, jak zasklepić je w 60 sekund


[Obrazek: 168f201519f16fc9f66cdf643526ec2a,780,0,0,0.jpg]

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Sydney, Uniwersytetu Harvarda oraz Uniwersytetu Północno-Wschodniego stworzyła alternatywę dla nici chirurgicznej, która jest zazwyczaj wykorzystywana do zaszywania ran pooperacyjnych. Badacze chcą, by tę samą czynność dało się wykonać za pomocą...kleju. To prawdziwy przełom w medycynie.


Wspomniany wynalazek nazywa się MeTro i jest biokompatybilny, co oznacza, że nie ma negatywnego wpływu na ludzkie tkanki. Do jego stworzenia wykorzystano proteiny, które są podobne do elastyny - białka, będącego składnikiem naszych ścięgien, więzadeł oraz ścian części naczyń krwionośnych. Poddany promieniowaniu ultrafioletowemu klej zasycha w ciągu 60 sekund. Badacze podkreślają, że MeTro może się okazać szczególnie przydatne przy zamykaniu ran wewnętrznych. np. na płucach.

– Piękno preparatu polega na tym, że gdy tylko wejdzie w kontakt z powierzchnią tkanki, zastyga w fazę żelowatą i nie wycieka. Następnie stabilizujemy za pomocą światła. Dzięki temu klej jest dokładnie umiejscowiony oraz ściśle związany ze strukturami z powierzchni tkanki – tłumaczył prof. Nasim Annabi z Northeastern University.

Działanie specjalnego kleju zostało opisany w pracy naukowej, opublikowanej w czasopiśmie Science Translational Medicine. Do tej pory został przetestowany wyłącznie na szczurach i świniach. Posłużył wtedy naukowcom do uszczelnienia ran powstałych po nacięciach tętnic i nakłuciach płuc. Teraz badacze mają zamiar przetestować swój wynalazek na ludziach.źródło: Science Translational Medicine


Filmik z YouTube

Odpowiedz

Ten temat zawiera więcej treści.
Aby uzyskać dostęp do reszty treści zaloguj się lub zarejestruj.


[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.

Weryfikacja obrazkowa
Wpisz tekst znajdujący się na obrazku w pole poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.
Weryfikacja obrazkowa
(wielkość znaków nie ma znaczenia)Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości