Ocena wątku:
  • 11 głosów - średnia: 2.91
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ludzie z rogami
Mówi się czasem, że ktoś ma rogatą duszę. Historia i medycyna znają jednak ludzi, którym rogi wyrosły naprawdę. Zmiany nazywane rogami skórnymi pojawiają się, gdy naskórek grubieje w danym miejscu, zwykle w wyniku jakiejś choroby. Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry. Jego zadaniem jest ochrona ludzkiego organizmu przed różnymi czynnikami środowiskowymi, w tym wniknięciem drobnoustrojów. Jeśli jednak ktoś zapadnie na chorobę dotykającą skórę, naskórek może wyglądać zupełnie inaczej niż u zdrowego człowieka. Najbardziej znanym chyba przypadkiem takiej choroby jest Dede, 'człowiek – drzewo' z Indonezji. Mężczyzna w swoim DNA posiada niezwykle rzadki defekt genetyczny, który w połączeniu z zarażeniem wirusem HPV spowodował, że jego ciało pokryło się kilogramami narośli i brodawek skórnych. Zniekształcone stopy utrudniają mu poruszanie, a dłonie nie pozwalają na wykonywanie codziennych czynności. Musi się on poddawać kolejnym operacjom, podczas których brodawki usuwane są chirurgicznie. Dede jest przypadkiem ekstremalnym.

Kiedy choroba przebiega łagodniej, naskórek często grubieje i formuje twory rogopodobne. Zwłaszcza jeśli pod skórą znajduje się guz. W pełni wykształcone rogi są jednak rzadkością. Analiza zapisów szpitalnych z lat 1970 – 1989 ujawniła zaledwie 643 takie przypadki na całym świecie. Narośle takie pojawiać się mogą na całym ciele. Najczęściej na tych częściach, które wystawione są na działanie słońca i gdzie często rozwija się rak skóry. Około 30% wyrasta na twarzy i głowie, często zaczynając się od niewinnych lezji. Równie często występują u kobiet i mężczyzna. Szczególnie narażone są osoby starsze, pomiędzy 60 a 75 rokiem życia. Rogi takie zbudowane są z keratyny, czyli białka, które normalnie tworzy paznokcie i włosy. Porastają uszkodzenia skóry różnego rodzaju, od lezji spowodowanych nowotworem złośliwym, po blizny po oparzeniach i brodawki. Znajdowane są na głowie, nosie, powiekach, uszach, ustach, klatce piersiowej, karku, ramionach, rękach, nogach i dłoniach, nawet na narządach płciowych. Są różnych kształtów i rozmiarów.

Jeśli narośl jest duża lub spowodowana przez nowotwór, zwykle wymaga usunięcia chirurgicznego. Niewielkie zmiany poddają się leczeniu miejscowemu lub są usuwane przy użyciu ciekłego azotu. Dawniej rogaci ludzie wzbudzali strach, wstręt i niezdrową ciekawość. Trafiali do cyrków i objazdowych pokazów dziwaczności. Jeden z najwcześniejszych raportów o takiej przypadłości pochodzi z 1588 roku. Starsza kobieta z Walii, Margaret Gryffith, była atrakcją londyńskich scen jako „cudowna i potworna kobieta”. Z jej czoła wyrastał róg o długości 4 cali. Zdobyła taką popularność, że ponoć tajna rada doradzająca królowej Elżbiecie I przerwała swoją pracę nad przygotowaniami do odparcia hiszpańskiej Armady, aby obejrzeć widowisko. Karierę na scenie zdobył też żyjący w tym samym czasie Francuz Francois Trouvillou. Po tym, jak wyrzucono go z rodzinnej wioski za czary, udał się do Paryża, gdzie stał się sensacją. Bardziej współcześnie, w latach 30tych XX wieku, pewien chiński rolnik zyskał popularność jako Wang, ludzki jednorożec. Z tyłu jego łysej czaszki wyrastał róg niemal o długości niemal 30cm. W każdym wypadku po zauważeniu, że coś dziwnego formuje się na powierzchni skóry, należy udać się do lekarza. Skórne rogi bardzo często są symptomem zmiany nowotworowej rozwijającej się w skórze.
Odpowiedz

Ten temat zawiera więcej treści.
Aby uzyskać dostęp do reszty treści zaloguj się lub zarejestruj.


[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.

Weryfikacja obrazkowa
Wpisz tekst znajdujący się na obrazku w pole poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.
Weryfikacja obrazkowa
(wielkość znaków nie ma znaczenia)Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości