Ocena wątku:
  • 9 głosów - średnia: 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wpływ liczb na nasze życie
Jak uważacie, czy liczby mają wpływ na nasze życie?

Ciekawostka!

Jak dowiódł Robin Dunbar, profesor antropologii ewolucyjnej na Uniwersytecie w Oksfordzie, ludzie utrzymują najlepsze relacje w grupie nie większej niż 150 osób. Więcej zależności pomiędzy znajomymi nasz mózg nie jest w stanie zapamiętać i przywiązywać do tego szczególnej uwagi jednocześnie. Antropolog przyjrzał się dokładnie wielu społecznościom na przestrzeniach dziejów, m.in. starożytnemu Rzymowi i kulturom z czasów neolitycznych. Nie umknęły mu też sytuacje typowe dla współczesnego biura czy zachowania innych naczelnych. 


150 to liczba przybliżona, ale zauważono, że powyżej tej liczby mogą nasilić się konflikty i podziały. Zaintrygowany tymi zależnościami, Brytyjczyk postanowił sprawdzić to samo na portalach społecznościowych i wyniki były takie same. Możemy mieć na nich tysiące znajomych, ale tej magicznej granicy nasz mózg nie przekroczy.


Złoty podział

[Obrazek: 368456d4097a02Liczby2.jpg]
Liczba ta jest najczęściej spotykaną stałą w całym wszechświecie i znaleźć ją można dosłownie wszędzie. Nie tylko wykorzystywana jest przez ludzi w modzie, sztuce, muzyce czy budownictwie, ale też w samej naturze, ludzkim ciele, a nawet w kształcie Drogi Mlecznej. 

Odkryty najpierw przez Greków, Złoty Podział wydaje się być zaprogramowanym pięknem. Istnieje wiele książek odnośnie tego, jak działa. Najprościej mówiąc, jest to podział odcinka na dwie części w taki sposób, że stosunek długości dłuższej z nich do krótszej jest taki sam, jak całości odcinka do tej dłuższej. Proporcja taka wynosi w przybliżeniu 1.618  i można ją określić uniwersalnym prawem dla wszystkiego, od struktury naszych kości, przez liście na łodyżkach roślin, aż po wspomniany układ galaktyki. Pobieżnie możecie to sprawdzić, patrząc na odległości stawów w palcach.

Sekret sukcesu

Kiedy ktoś osiąga wielki sukces w konkretnej dziedzinie, mówimy często, że „on się z tym (talentem) urodził”. Badania pokazują, że nie do końca jest to prawdą. Co w takim razie sprawia, że jedni osiągają sukces a inni nie? Odpowiedz jest bardzo prosta i każdy ją w życiu słyszał – trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć! Naukowcy twierdzą, że potrzeba ok. 10 000 godzin praktyki w jakiejkolwiek dziedzinie, aby stać się w niej prawdziwym ekspertem. 

Zanim The Beatles stali się sławni, masę czasu spędzili na graniu w niemieckich klubach. Bill Gates spędził całe lata na nauce programowania w prywatnej szkole, która szczęśliwie miała dostęp do sprzętu. Trafił do niej zresztą całkiem przypadkiem. Nie inaczej miała się rzecz ze Stevem Jobsem (Apple). Jeśli więc uważasz, że brak ci talentu, po prostu zabierz się do pracy i ćwicz.
Siedem
Nie ma drugiej liczby, która byłaby tak powiązana z naszą krótkotrwałą i długotrwałą pamięcią. Słynny psycholog George Miller udowodnił, że nasz mózg jest w stanie zapamiętać w krótkim czasie tylko 7 informacji, zastępując powyżej tej liczby stare dane nowymi. Innymi słowy, jeśli ktoś wymieni ci 10 różnych imion, zapamiętasz najprawdopodobniej właśnie 7. Zostało to potwierdzone w niezliczonej liczbie eksperymentów, w których odchylenie od normy wynosiło maksymalnie 2.

Nie inaczej jest z pamięcią długotrwałą. Na dłużej zapamiętujemy informację, którą usłyszeliśmy 7 razy. Widać jest w tej liczbie coś, co w specyficzny sposób pobudza nasze neurony. Badacze rynkowi twierdza, że produkty z ceną kończącą się na „7” sprzedają się lepiej niż te, które kończą się na „9”. Z jakiegoś powodu 2.97 zł wygląda przyjaźniej niż 1.99 zł.

Zero

W dzisiejszych czasach wydaje się, że liczba 0 nie jest zbyt szczególna, ale musiało minąć sporo czasu, zanim została „wynaleziona”. Zastanawiano się niegdyś, czy „nic, to też coś”. Zależnie od kontekstu, zero może oznaczać coś innego. Użycie go w większych liczbach daje nieporównywalnie większe i bardziej skomplikowane możliwości, niż np. zapis rzymski. Możemy nim reprezentować nie tylko brak czegokolwiek, ale też tworzyć z jego pomocą nieskończoną ilość kolejnych liczb. Może to wyglądać dziwnie, ale dzięki czemuś, co przedstawia „nic", dokonaliśmy sporego skoku cywilizacyjnego.
Źródło: weidworm.com    



* Odpowiedz

Ten temat zawiera więcej treści.
Aby uzyskać dostęp do reszty treści zaloguj się lub zarejestruj.


[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.

Weryfikacja obrazkowa
Wpisz tekst znajdujący się na obrazku w pole poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.
Weryfikacja obrazkowa
(wielkość znaków nie ma znaczenia)

Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nie jedzmy mięsa i mordujemy nasze dzieci ngruby 26 238 22-01-2024, 3:16
Ostatni post: hogan
  Czy istnieje życie poza Ziemią? hogan 23 373 13-02-2023, 4:19
Ostatni post: hogan
  Wiem, gdzie jest życie poza Ziemią Jimmy 8 905 18-05-2016, 21:33
Ostatni post: rewind
  Przekleństwo liczb pierwszych Siwy 4 855 28-02-2015, 20:21
Ostatni post: Siwy



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości