Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Z wiekiem mózg się kurczy
Spowolnienie starzenia się mózgu lub całkowite jego zatrzymanie byłoby najlepszym eliksirem pozwalającym osiągnąć wieczną młodość. Czy starzenie się mózgu to śliskie zbocze, które musimy zaakceptować? A może są kroki, które możemy podjąć, aby zmniejszyć tempo spadku?

Mózg człowieka ważący około 3 funtów jest oszałamiającym wyczynem inżynierii, z około100 miliardów neuronówZaufane źródłopołączone przez biliony synaps.

Przez całe życie mózg zmienia się bardziej niż jakakolwiek inna część ciała. Od momentu, w którym mózg zaczyna się rozwijać w trzecim tygodniu ciąży, aż do starości, zmieniają się jego złożone struktury i funkcje, sieci i szlaki łączące się i przecinające.

W ciągu pierwszych kilku lat życia mózg co sekundę tworzy ponad milion nowych połączeń nerwowych.

W okresie przedszkolnym rozmiar mózgu zwiększa się czterokrotnie, a w wieku 6 lat osiąga około 90%

Płaty czołowe to obszar mózgu odpowiedzialny za funkcje wykonawcze, takie jak planowanie, pamięć robocza i kontrola impulsów. Są to jedne z ostatnich obszarów mózgu, które dojrzewają i mogą nie rozwinąć się w pełni do około 35 lat.

Gdy ludzie się starzeją, ich układy organizmu – w tym mózg – stopniowo zanikają. „Wpadki na umyśle” kojarzą się z wiekiem.

To powiedziawszy, ludzie często doświadczają tych samych drobnych zaników pamięci w wieku 20 lat, ale nie zastanawiaj się nad tym.

Starsi dorośli często obawiają się poślizgów pamięci ze względu na związek między zaburzeniami pamięci a chorobą Alzheimera .

Jednak choroba Alzheimera i inne demencje nie są częścią normalnego procesu starzenia, należy im w tym pomóc.

Typowe zmiany pamięci, które są związane z normalnym starzeniem się obejmują:

Trudność w nauce czegoś nowego: zapisywanie nowych informacji w pamięci może potrwać dłużej.
Wielozadaniowość:

Spowolnione przetwarzanie może utrudnić planowanie równoległych zadań.

Przypominanie imion i liczb: Pamięć strategiczna, która pomaga w zapamiętywaniu imion i liczb, zaczyna zanikać już w wieku 20 lat.

Zapamiętywanie spotkań: bez wskazówek do przywołania informacji, mózg może „zapisywać” spotkania i nie uzyskiwać do nich dostępu, chyba że coś pobudzi pamięć danej osoby.

Masa mózgu: Kurczenie się w płacie czołowym i hipokampie, które są obszarami zaangażowanymi w wyższe funkcje poznawcze i kodowanie nowych wspomnień, zaczyna się w wieku około 60 lub 70 lat.

Gęstość korowa: Odnosi się to do ścieńczenia zewnętrznej krawędzi mózgu z powodu zanikających połączeń synaptycznych. Mniej połączeń może przyczynić się do wolniejszego przetwarzania poznawczego.

Istota biała: Istota biała składa się z mielinowanych włókien nerwowych, które są połączone w pasma i przenoszą sygnały nerwowe między komórkami mózgu.

Naukowcy uważają, że mielina kurczy się wraz z wiekiem, w wyniku czego przetwarzanie jest wolniejsze, a funkcje poznawcze zmniejszone.

Systemy neuroprzekaźników: Naukowcy sugerują, że mózg wytwarza mniej przekaźników chemicznych wraz z wiekiem i to właśnie ten spadek aktywności dopaminy, acetylocholiny, serotoniny i noradrenaliny może odgrywać rolę w pogarszaniu zdolności poznawczych i pamięci oraz nasilaniu depresji .

https://www.medicalnewstoday.com/article...rain-aging
Odpowiedz

Ten temat zawiera więcej treści.
Aby uzyskać dostęp do reszty treści zaloguj się lub zarejestruj.
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości