KORDIALNE

Pełna wersja: Jaką książkę ostatnio przeczytałaś/łeś?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Jedną z moich kilku pasji,  jest tanatologia i w związku z tym wreszcie udało mi się skończyć czytanie książki pt.:
"W imieniu życia. Opowiedz mi o śmierci", autorstwa Claire D'Hennezel.

Poruszane są tematy, które dotkną wcześniej czy później każdego z Nas i wbrew pozorom może wydać się nudna bo na pierwszy rzut oka odczuwamy jakby antologię dla wszystkich na pocieszenie. Jakby klucz w jaki sposób oswoić się ze śmiercią lecz jak wiemy dla każdego człowieka taka sytuacja jest zupełnie inna, mamy swoje doświadczenia i uczucia.
Niekoniecznie też doznajemy śmierci związanej z Nami... może tyczyć się kogoś bliskiego a wtedy rodzą się pytania.
Co zrobić, jak się zachować... i w tej publikacji odnajdujemy to co najważniejsze... nadzieję!
Tą nadzieją jest zachowanie spokoju w przerażających sytuacjach.
Polecam ją w szczególności dla osób, które stoją przed śmiercią, wiedzą że jest już ciężko pogodzić się z rzeczywistością a wtedy jak dobrą receptę wyciągajmy zawsze te dzieło, które pomoże Nam przetrwać nie te złe ale już te najgorsze chwile.

Krzysztof Zanussi zaczyna piękną przedmową co nadaje lekkości dziełu...

"W imieniu życia; to pierwsza w Polsce książka, która przełamuje tabu śmierci, oswaja z nią, nie wyzwalając przy tym lęku. Książka przeznaczona jest dla ateistów i wierzących, dzieci i dorosłych. W obliczu śmierci dziecko jest być może doroślejsze od nas."
Ostatnio to po kolei mniej więcej tak - "Kalevala"(epopeja fińska), "Jezioro osobliwości", Moll Flanders" Daniel Defoe, W puszczach i sawannach Kamerunu" Kamila Giżyckiego a ostatnio czytam "Diabeł jest kobietą" (o wampach w kinematografii np. o Teda Bara).
Wszystkie fajne i polecam.
Jak wrażenia po "Jeziorze osobliwości" i chyba chodzi o książkę Siesickiej dla młodzieży? Czytałam ją jakoś zaraz jak była wydana, chyba z 3 lata temu. ubawa
Polecam do przeczytania " Dziwne losy Jane Eyre" autorstwa Charlotte Bronte.Z biegiem czasu będę składał inne propozycje.
Może mały opis książki byś dodał? ubawa
(05-12-2014, 16:24)hogan napisał(a): [ -> ]Może mały opis książki byś dodał? ubawa

Proszę bardzo bezradny
Cytat:Powieść pokazuje losy Jane Eyre (która jest również narratorem powieści), osieroconej dziewczyny oddanej na utrzymanie do pani Sary Reed, żony swego wuja. Zarówno opiekunka jak i jej trójka dzieci, nienawidzą dziewczynki. Ta w wieku lat 10 zostaje wysłana na naukę do Zakładu Lowood, gdzie spędza osiem lat. Przez ostatnie dwa lata pozostaje w Zakładzie jako nauczycielka. Jane Eyre postanawia opuścić szkołę i zamieszcza ogłoszenie w prasie w poszukiwaniu posady guwernantki. Otrzymuje posadę w posiadłości pana Edwarda Fairfaxa Rochestera. Panna Eyre ma zostać nauczycielką Adelki − jak się okazuje później, córki dawnej kochanki pana domu. W ciągu dalszego pobytu w domu, Jane zostaje narzeczoną pana Rochestera, jednak ślub nie dochodzi do skutku, gdyż, jak się okazuje, pierwsza żona pana Rochestera nadal żyje. Berta Mason wciąż mieszka w posiadłości Rochesterów; jest obłąkana. Opiekuje się nią niejaka Gracja Poole. Odkrywszy prawdę, Jane opuszcza posiadłość. Po czterech dniach tułaczki, głodna i umęczona, trafia do drzwi rodzeństwa Riversów. St. John, Maria i Diana opiekują się nią. Jak się później okaże, rodzeństwo to jest jedyną żyjącą rodziną Jane Eyre. Gdy St. John po kilku miesiącach proponuje Jane małżeństwo i wyjazd na misję do Indii, ta słyszy wołanie "Jane!, Jane!, Jane!". Panna Eyre postanawia wrócić do Thorfield Hall, posiadłości Rochestera. Dowiaduje się jednak, że posiadłość została spalona; pożar wywołała obłąkana Berta Mason, która następnie rzuciła się z dachu. Sam pan Rochester został powalony przez belki podczas pożaru, przez co stracił rękę i oślepł. Jane odnajduje pana Rochestera w jego drugiej posiadłości w Feardean i poślubia go mimo jego ślepoty. W epilogu dowiadujemy się, że państwo Rochester mieli syna.
A swoimi słowami nic?  zhm
Przed paroma dniami skończyłam czytać:

"Ubek"
Autor: Bogdan Rymanowski

[Obrazek: 2i279yh.jpg]

Opis książki

"Ubek" to historia agenta, który z pasją i oddaniem donosił na kolegów z opozycji. Byli wśród nich Kaczyński, Tusk, Borusewicz. To opowieść o człowieku, który kłamał, oszukiwał i manipulował.
Janusz Molka jest pierwszym funkcjonariuszem bezpieki, który odczuwa wstyd. Po latach łamie zmowę milczenia. Ze szczegółami opowiada o tym, jak SB kontrolowała opozycję, a swoje ofiary prosi o wybaczenie.
Jego historia nie kończy się wraz z upadkiem PRL. Jej zaskakujący finał następuje już w III RP. Złamany przez Służbę Bezpieczeństwa, był, jak mówi, werbowany przez służby wolnej Polski.
"Ubek" to także opowieść o kulisach pokojowego przekazania władzy przez komunistów w 1989 roku, wpływie tajnych służb na wynik czerwcowych wyborów oraz roli, jaką wciąż w naszym kraju odgrywają dawni tajni współpracownicy.
Książka Bogdana Rymanowskiego jest spowiedzią człowieka, który rozpaczliwie szuka osobistego odkupienia. Bo przecież każdy, także były esbek, ma prawo stać się lepszy.

Opis wkleiłam z neta, bo mi się nie chce streszczać...jeżeli kogoś interesuje taka tematyka, to polecam, można się wiele dowiedzieć...treść uzupełniona zdjęciami.
Bogdan Rymanowski to chyba ten dziennikarz, bardzo obiektywny i profesjonalny, jak na TVN24 oczko Książka może i być ciekawa

ja ostatnio przeczytałem... "Lewicowy Faszyzm" autora nie pamiętam, książka ciekawa, ale raczej pierwsza jej połowa, bo potem jestr politykowanie o współczesnej Ameryce
(05-12-2014, 16:37)hogan napisał(a): [ -> ]A swoimi słowami nic?  zhm

Ee tam :zdziwienieke:
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21