KORDIALNE

Pełna wersja: Najdłuższe w XXI wieku Całkowite Zaćmienie Księżyca
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
[Obrazek: zacmienie_calkowite-800x500.jpg]



Zaćmienie Księżyca 2018 będzie wyjątkowe. Dlatego już teraz przypominam, że 27 lipca trzeba zarezerwować sobie czas i miejsce do obserwacji. Miejsce jest tym razem wyjątkowo ważne!
Jest niemal idealnie! Całkowite zaćmienie Księżyca będziemy mogli w tym roku podziwiać w Polsce o doskonałej dla nas godzinie i w świetny dzień – piątek, 27 lipca 2018 r. od godziny 21:30. W dodatku data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.
Dlaczego to ważne? Bo wówczas ma dla nas najmniejszą średnicę (czy, bardziej poprawnie, rozmiar kątowy). A w związku z tym dłużej pozostanie w cieniu Ziemi. Całkowite zaćmienie potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. To bardzo długo, najdłużej w całym XXI wieku. Kolejne równie długie będzie miało miejsca w 2123 roku, więc część z nas może go nie doczekać…

Faza całkowita potrwa do 23:13, ale potem czeka nas jeszcze piękna faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia. Tu czas wyjaśnić, dlaczego na początku napisałem, że zaćmienie będzie niemal idealne. Otóż rozpoczyna się mniej więcej w tym samym czasie, co wschód Księżyca w Polsce. Mniej więcej, bo wszystko zależy od tego, skąd będziecie obserwować zjawisko – różnica między godzinami wchodu wynosi w Polsce około 50 min. Oznacza to, że Księżyc wciąż będzie stosunkowo nisko nad horyzontem. Wada – gorsza widoczność, więc warto znaleźć sobie miejsce, z którego będzie dobrze widoczny południowo-wschodni horyzont. Nawet linia drzew czy budynki mogą nam zepsuć efekt. Dobrze więc zawczasu znaleźć odpowiednie miejsce. Ale jest też zaleta – silne będzie złudzenie sprawiające, że Księżyc wydaje się większy, gdy jest nisko nad horyzontem.
Zatem szykujemy się na moment, gdy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawią się dokładnie w jednej linii. Wbrew pozorom to zjawisko rzadsze niż ustawienie Słońce-Księżyc-Ziemie czyli zaćmienie Słońca. Bywają lata, w których zaćmienia Księżyca nie można zobaczyć ani razu, a w najlepszym przypadku mogą wystąpić trzy zaćmienia w ciągu jednego roku. Dla porównania: każdego roku występują co najmniej dwa zaćmienia Słońca.
A dlaczego piszę o tym już teraz? Bo to wciąż czas ustawiania wakacyjnych planów i wielu z Was ma szansę tak je dopasować, by akurat 27 lipca wieczorem znaleźć się w odpowiednim miejscu. Warto, bo to będzie naprawdę wyjątkowe zaćmienie. Oczywiście będziemy jeszcze o nim przypominać, ale ustawcie sobie przypomnienie w telefonie.

crazynauka.pl
Miałam nawet temat zakładać, ale mnie uprzedziłaś. Czekam z niecierpliwością i liczę na bezchmurną pogodę.
Jak na złość, jak ja wyjątkowo chcę słonecznej pogody, to się właśnie chmury zbierają :lol:
Może jutro będzie słonecznie, tak niby zapowiadają.
To w piątek dopiero.
Wiem wiem, tylko zastanowiła mnie dzisiejsza pogoda, bo jak się rozpada, to i do piątku może być
pochmurno i deszczowo. ubawa
Nie ma co gdybać. Jak będzie, się zobaczy. Nie nastawiam się szczególnie. Ostatnio przy krwawym tak się napaliłam (a jaka była zimna ta wrześniowa noc) i cała noc były chmury.
Słyszałam, że dobry efekt zdjęciowy, daje zrobienia zdjęcia w odbiciu w szybie. Otworzyć okno, nastawić na księżyc
i zrobić fotkę. Nie wiem ile w tym prawdy, bo nie próbowałam takiej metody. Na zaćmienie słońca też niby ma
to działać, że wygląd będzie wyraźniejszy.
Mam statyw, ale to może być jeden ze sposobów, byle okno się nie ruszało.
Czyli twierdzisz, że z oknem to prawda? ubawa
Przypomnijcie na Amici, albo gdzie w piątek. Popatrzył bym, fotki to i tak moim smartfonem nie planuje zrobić.
Ale gdyby komuś się udało, to chętnie obejrzę.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8