KORDIALNE

Pełna wersja: Niebieskocy wywodzą się od wspólnego przodka
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Jeśli masz niebieskie oczy, jesteś potomkiem tego mężczyzny!


[Obrazek: niebieskie-oczy-przodek-0-728x410.jpg]


Niebieskie oczy, mimo iż są wyznacznikiem kanonu piękna, z punktu widzenia nauki są anomalią. U żadnego gatunku naczelnych, od których wyewoluował Homo Sapiens, nie występują niebieskie tęczówki. Pierwszy posiadacz jasnych oczu musiał więc być swego rodzaju mutantem, który przekazał swoje geny wszystkim dzisiejszym niebieskookim.
Naukowcy uważają, że wszyscy ludzie, mający niebieskie oczy pochodzą od jednego wspólnego przodka, który mieszkał niegdyś w Europie. Zastanawiają się również nad tym, jakie jest pochodzenie anomalii.
Aby rozszyfrować tę tajemnicę, cofnęli się w swoich badaniach o 128 pokoleń wstecz. Analizując materiał genetyczny z różnych okresów w historii, doszli do wniosku, że pierwsza para niebieskich oczy pojawiła się na kontynencie europejskim między 6 a 10 tysięcy lat temu.

[Obrazek: pradziadkowie-728x600.jpg]

A jak było wcześniej?
Uważa się, że wcześniej cała populacja ludzi miała wyłącznie brązowe oczy. Zmiana nastąpiła wraz z pojawieniem się genu OCA2, który spowodował zmianę w produkcji pigmentu w ciele. Mutacja doprowadziła do zróżnicowania się odcieni brązu i ostatecznego pojawienia się innych kolorów oczu.
Łącząc te informacje, naukowcy byli w stanie wskazać dokładnie moment pojawienia się niebieskich oczu. W 2006 roku odkryli gen HERC2, bezpośrednio odpowiedzialny za niebieski kolor tęczówki, w doskonale zachowanym ciele człowieka z epoki kamienia łupanego na terenie Hiszpanii.
Testy genetyczne na ciele wykazały obecność zarówno genów populacji afrykańskich, jak i skandynawskich u mężczyzny. Ta nietypowa mieszanka, jak sądzą naukowcy, zaowocowała pojawieniem się pierwszej niebieskookiej mutacji.
Ponadto, według dr Carlesa Lalueza Fox z Instytutu Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie, jest to również najstarszy znany egzemplarz, posiadający ten gen. Oznacz to, że na chwilę obecną ten konkretny mężczyzna jest przodkiem wszystkich osób z niebieskimi oczami na świecie.[Obrazek: niebieskie-oczy-przodek.jpg]

ciekawe.org
Oooo... Fajnie :)

http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474...rects=true Ale to już mniej fajne :o
A to może już do zdrowia, bo tu są anomalia. ubawa2
Niech zostanie tutaj, taka ciekawostka odnośnie oczu :) ciiiii nic nie przerzucamy. Trzyma się kupy, kupy nikt nie ruszy ubawa2
Tylko że chciałam poważnie podyskutować o naszych pra- przodkach.
Natura obdarzyła mnie szarobyrym oczu kolorem.
Pewnie moi przxodkowie z północnych stron tu przyleźli i zaczęli się szarogęsić jak ja na forum.
Bez urazy ale w takim razie, kiepsko Im te szarogęszenie wychodziło, bo ja widuję Cię tutaj chyba
tylko od święta :lol:
Najwyraźniej widać,że czarne oczy są lepiej przystosowane :(
Dlaczego czarne ubawa2
[Obrazek: niebieskie-oczy-przodek-0-728x410.jpg]

To jest mój dziadek? Muszę poszperać w starych fotkach.
Stron: 1 2