KORDIALNE

Pełna wersja: Mróz!
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dziś wieczorem jak byłam na spacerze z Heronem, muszę stwierdzić, że był mróz.
Nie szron na szybach a autentyczny mróz :o 
Zrobiłabym zdjęcie ale nie miałam przy sobie telefonu.

Prognostycy zapowiadają dziwne anomalie pogodowe.

Najbliższa zima szykuje Polakom niespodziankę. W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do ciepłych Świąt Bożego Narodzenia i sympatycznej pogody w styczniu. W tym roku będzie zupełnie inaczej. Zimną jesień i szybkie uderzenie mrozów - przewidują prognozy zespołu Meteo France.


[/url][Obrazek: NTYwNjEzJz12QXpePU58bXYTYB01EyMzdwciRXBL...o1dx0-DQ==]
[url=https://wiadomosci.wp.pl/prognoza-pogody-na-zime-2019-zimna-jesien-i-szybkie-uderzenie-fali-mrozow-6299479459169921a]


Najnowsza długoterminową prognoza ekspertów francuskiej służby Meteo France dotyczy okresu od października 2018 r. do marca 2019 r. Dodajmy, że ci analitycy mają na koncie sporo sukcesów właśnie w takich dalekosiężnych analizach trenów w pogodzie. W tym roku sprawdziła się ich długoterminowa prognoza pogody, zapowiadająca wyjątkowo upalne lato i gorący wrzesień.

Jesienią pojawią się arktyczne chłody

Pierwsza anomalia, którą zwracają uwagę Francuzi to pojawienie się obszaru wysokiego ciśnienia nad północnym Atlantykiem, pomiędzy Wielką Brytania a Islandią i Grenlandią. Wysokie ciśnienie ma dominować w tym regionie w okresie od października do grudnia i jak twierdzą eksperci będzie to prawdziwa "arktyczna blokada", która ma dyktować pogodę na wiele tygodni.
Co z tego wynika? Na naszej półkuli powietrze krąży wokół wyżu zgodnie ze wskazówkami zegara, na tej podstawie można ocenić dominujący kierunek napływu mas powietrza. Z analiz Meteo France wynika, że w Polsce przeważać będą zimne wiatry z północy, przynoszące arktyczne masy powietrza. Mimo to średnia temperatura jesienią 2018 utrzymywać będzie się powyżej normy o 1-3 stopni Celsjusza, spadek temperatur oraz częstsze opady spodziewane są listopadzie.


Szybkie uderzenie zimy. Największe mrozy w styczniu

Według przewidywań Meteo France szczyt wyżowej pogody miałby przypadać w okresie listopad-styczeń. To oznaczałoby szansę na szybki i radykalny atak zimy, w której najzimniejsze temperatury przypadają na koniec grudnia i styczeń.
Potwierdza do mapa serwisu Weather US, która przewiduje, że w Polsce temperatura w styczniu miałaby by być nawet o około 1-2 stopnie poniżej średniej wieloletniej. Według danych serwisu Pogodynka ta średnia wynosi -3,1 stopni C, a temperatura minimalna podczas mroźnych akcentów wynosi zazwyczaj -15 stopni C. To oznacza, że styczeń 2019 miałby być prawdziwie zimowy, z siarczystymi mrozami. Co ciekawe, styczeń 2018 należał do najcieplejszych w historii. Na zachód od Wisły, zamiast normalnej zimy, w wielu miastach odnotowano nawet 10 stopni ciepła.

Sami eksperci podkreślają jednak, że do takich prognoz należy podchodzić z dużym dystansem. Komputerowe modele prognozowania pozwalają na przewidywanie jedynie trendów w pogodzie.

Przypomnijmy, że autorzy bloga Klimat i Pogoda jako jeden ze scenariuszy na końcówkę tego roku podawali mocne zimowe ochłodzenie. Według ich analiz niezwykle ciepłe ostatnie miesiące miałyby zostać zrekompensowane przez mroźną zimę. Wynika to z kilkuletnich obserwacji tendencji w pomiarach temperatury. Lata 2018 i 2019 miały zamykać kilkuletni okres chłodnej pogody w Polsce.

wp.pl
No, ja cały czas powtarzam, że tej zimy temperatury będą takie jak latem.
Tyle, że po drugiej stronie zera.ubawa
(01-10-2018, 8:33)jozekkg napisał(a): [ -> ]No, ja cały czas powtarzam, że tej zimy temperatury będą takie jak latem.
Tyle, że po drugiej stronie zera.ubawa

To odwrócimy termometr i będą  powyżej zera , czy cieplej ??? na pewno nie
Ja też tak obstawiałam Józiu ale nie spodziewałam się mrozu we wrześniu. ubawa2
Hogan , wrzesień za nami , ale śnieg już spadł własnie w wrześniu .
Cos mi się zdaje ze macie racje , ta zima będzie mroźna i długa , oby nie
Mój pierwszy post też pisałam we wrześniu, dlatego odnoszę się do września. ubawa
Trochę mrozu może być, ale nie za dużo
Babie lato ma nadejść.
Juz naoliwiłem rower i zwijam namioty.
Banie lato było we wrześniu ubawa2