KORDIALNE

Pełna wersja: Regeneracja amputowanych kończyn
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Odkryto białka, które powodują regenerację amputowanych kończyn

Eksperymenty na myszach dały zaskakujące rezultaty. Naukowcy podali gryzoniom dwa białka i obserwowali, jak amputowane palce zaczęły odrastać. Czy taki sam efekt będzie można w przyszłości uzyskać u ludzi?


Zespół badawczy z Teksańskiego Uniwersytetu Rolniczego i Mechanicznego amputował palce myszy, a następnie podał kombinację dwóch białek – BMP2 i BMP9. Dzięki takiemu połączeniu, już po trzech dniach zauważono, że ponad 60% kikuta kostnego utworzyło warstwę chrząstki.
 
Naukowcy uzyskali najlepsze rezultaty po osobnym podaniu białka BMP2 oraz BMP9 w odstępie siedmiu dni. Badacze zaobserwowali wtedy regenerację struktur stawowych z pewnymi połączeniami z kością. Choć myszom nie odrosły całe palce, takich rezultatów nie uzyskał jeszcze żaden zespół naukowy.

Co prawda, wciąż jesteśmy daleko od terapii, która pozwoli w pełni zregenerować kończyny u myszy. Naukowcy zamierzają jednak kontynuować swoje eksperymenty i są dobrej myśli. W zespole panuje przekonanie, że wszystko jest możliwe i pewnego dnia, ludziom również będą odrastać kończyny.

https://tylkonauka.pl

I co Wy na to?
Ja uważam, że to świetna wiadomość!
To by było rewelacyjne. Tylko w naszych warunkach pewnie nieosiągalne finansowo.
Myślę, że my tego nie dożyjemy, bo jak badania są na myszach, to ze 100 lat minie zanim zrobią eksperymenty
na ludziach. Muszą mieć 100% gwarancji aby mogli podjąć się takim wynalazkom... no chyba, że ktoś wcześniej
sam zgłosi się do eksperymentu...
To w połączeniu z komórkami macierzystymi da rewelacyjne rezultaty.

Ale pewnie nie w tym stuleciu.
A co z układem nerwowym?
To że ciało odrasta to jedno a eby było w nim czucie to drugie. Ale warto iść do przodu i cieszą takie wyniki badań naukowców.
Nie wiem jak z układem nerwowym ale wydaje mi się, że wzięli to pod uwagę, skoro po eksperymencie, myszki
żyły i funkcjonowały.