KORDIALNE

Pełna wersja: Z wiekiem mózg się kurczy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Spowolnienie starzenia się mózgu lub całkowite jego zatrzymanie byłoby najlepszym eliksirem pozwalającym osiągnąć wieczną młodość. Czy starzenie się mózgu to śliskie zbocze, które musimy zaakceptować? A może są kroki, które możemy podjąć, aby zmniejszyć tempo spadku?

Mózg człowieka ważący około 3 funtów jest oszałamiającym wyczynem inżynierii, z około100 miliardów neuronówZaufane źródłopołączone przez biliony synaps.

Przez całe życie mózg zmienia się bardziej niż jakakolwiek inna część ciała. Od momentu, w którym mózg zaczyna się rozwijać w trzecim tygodniu ciąży, aż do starości, zmieniają się jego złożone struktury i funkcje, sieci i szlaki łączące się i przecinające.

W ciągu pierwszych kilku lat życia mózg co sekundę tworzy ponad milion nowych połączeń nerwowych.

W okresie przedszkolnym rozmiar mózgu zwiększa się czterokrotnie, a w wieku 6 lat osiąga około 90%

Płaty czołowe to obszar mózgu odpowiedzialny za funkcje wykonawcze, takie jak planowanie, pamięć robocza i kontrola impulsów. Są to jedne z ostatnich obszarów mózgu, które dojrzewają i mogą nie rozwinąć się w pełni do około 35 lat.

Gdy ludzie się starzeją, ich układy organizmu – w tym mózg – stopniowo zanikają. „Wpadki na umyśle” kojarzą się z wiekiem.

To powiedziawszy, ludzie często doświadczają tych samych drobnych zaników pamięci w wieku 20 lat, ale nie zastanawiaj się nad tym.

Starsi dorośli często obawiają się poślizgów pamięci ze względu na związek między zaburzeniami pamięci a chorobą Alzheimera .

Jednak choroba Alzheimera i inne demencje nie są częścią normalnego procesu starzenia, należy im w tym pomóc.

Typowe zmiany pamięci, które są związane z normalnym starzeniem się obejmują:

Trudność w nauce czegoś nowego: zapisywanie nowych informacji w pamięci może potrwać dłużej.
Wielozadaniowość:

Spowolnione przetwarzanie może utrudnić planowanie równoległych zadań.

Przypominanie imion i liczb: Pamięć strategiczna, która pomaga w zapamiętywaniu imion i liczb, zaczyna zanikać już w wieku 20 lat.

Zapamiętywanie spotkań: bez wskazówek do przywołania informacji, mózg może „zapisywać” spotkania i nie uzyskiwać do nich dostępu, chyba że coś pobudzi pamięć danej osoby.

Masa mózgu: Kurczenie się w płacie czołowym i hipokampie, które są obszarami zaangażowanymi w wyższe funkcje poznawcze i kodowanie nowych wspomnień, zaczyna się w wieku około 60 lub 70 lat.

Gęstość korowa: Odnosi się to do ścieńczenia zewnętrznej krawędzi mózgu z powodu zanikających połączeń synaptycznych. Mniej połączeń może przyczynić się do wolniejszego przetwarzania poznawczego.

Istota biała: Istota biała składa się z mielinowanych włókien nerwowych, które są połączone w pasma i przenoszą sygnały nerwowe między komórkami mózgu.

Naukowcy uważają, że mielina kurczy się wraz z wiekiem, w wyniku czego przetwarzanie jest wolniejsze, a funkcje poznawcze zmniejszone.

Systemy neuroprzekaźników: Naukowcy sugerują, że mózg wytwarza mniej przekaźników chemicznych wraz z wiekiem i to właśnie ten spadek aktywności dopaminy, acetylocholiny, serotoniny i noradrenaliny może odgrywać rolę w pogarszaniu zdolności poznawczych i pamięci oraz nasilaniu depresji .

https://www.medicalnewstoday.com/article...rain-aging
To prawda, zauważyłem u siebie to zjawisko.
Nie dość ze te moherowe berety co mam zdaja sie za wielkie, to jakoś wolniej myślę(tak to jest możliwe!) częściej cos pomylę i głowa tak jakby lżejsza była.
Jeśli zbyt precyzyjnie nie jestem w temacie to wynik tej wiekowej dolegliwości i jeszcze u mnie pewnie mgła covidowa która sie snuje w moim pustym łbie.
Im jestem starsza, tym bardziej mnie to przeraża.
(10-01-2022, 4:24)hogan napisał(a): [ -> ]Im jestem starsza, tym bardziej mnie to przeraża.
Jest nadzieja ze po czasie człowiek nie będzie z tego zdawał sobie sprawy.
O jej, chyba cos palnąłem!
Ale to nie do końca, mamy prof umarł w wieku 91 lat bo na nartach zawału dostał, a drugi tez matematyk  w podobnym wieku. Do końca byli czynni zawodowo i intelektualnie sprawni.
Tak ze ci mi teraz przyszli do głowy, a i jeszcze chrzestna, po 90 buyla i lepiej kojarzyła na moim smartfonie niz ja/ Ponadto w rozmowie idzie wyczuć przecież.
No człowiek wykorzystuje cześć mózgu, no przecież mam przykład mamy. No tyle razy miała wg lekarzy zostać warzywkie, a ona jest dalej świadoma, wiadomo z choroba i nie tak, ale inne partie przejęły prace. Przecież pierwszy rok to prawie całkowita afazja i typowy zespól otępienny.
Tak ze nie koniecznie może byc tak jak pisze.
Wiadomo, może być różnie i dlatego mnie przeraża, bo nie wiem co mnie czeka.
Mój mózg musiał się bardzo skurczyć od oglądania głupich filmów i grania w gry.
Niekoniecznie. Tzw. głupie filmy, też pobudzają umysł. Może nie w tym kierunku co byśmy chcieli ale jednak
jest zmuszony do pracy. Tak ja myślę a czy mam rację? Nie wiem ubawa