KORDIALNE

Pełna wersja: Programista bez studiów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
https://programistaodzera.pl/czy-mozna-z...z-studiow/


Wiele osób zadaje sobie pytanie czy można zostać programistą bez studiów informatycznych? Tak! Finalnie najważniejsze, jest to co umiemy. Obecnie w Internecie jest mnóstwo materiałów/kursów i innych źródeł wiedzy, które pozwolą nam zdobyć niezbędne umiejętności. Aczkolwiek to, że studia nie są niezbędne nie oznacza, że je odradzam. 
Chcę zostać programistą – czy warto iść na studia informatyczne?
To zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim, istotny jest wiek/nasza sytuacja życiowa.
Jeżeli mamy ok. 20 lat i możemy sobie pozwolić na komfort studiowania – to potencjalnie całkiem dobry wybór. W kontekście studiów technicznych/informatycznych pozwoli to na poznanie bardzo solidnych fundamentów, które zaprocentują w przyszłości w pracy programisty. Oprócz tego, studia uczą wielu przydatnych rzeczy takich jakich jak organizacja, praca w grupie, umiejętność załatwiania spraw. Na uczelni można poznać wiele wartościowych osób, z którymi będziemy potem utrzymywać relacje prywatne lub “biznesowe”. Last, but not least – tzw. “studenckie życie” – gwarantujące bezcenne wspomnienia ?
Natomiast jeżeli mamy już 20-parę lat wzwyż lub z różnych powodów, studiowanie byłoby problematyczne – wówczas lepiej postawić na skróconą ścieżkę do zostania programistą i skupić się na tym co niezbędne, aby ten cel osiągnąć. Zakładając systematyczną naukę (po minimum 8 godzin w tygodniu) od zera, po 6-9 miesiącach powinieneś osiągnąć poziom pozwalający na zdobycie pierwszej pracy w roli programisty.
Warto pamiętać, że uczelnia, uczelni nierówna i jeśli mamy iść na studia tylko dla “papierka” – to nie ma to sensu. 
 
Czy firmy wymagają wykształcenia wyższego/studiów technicznych?
Z reguły nie, coraz rzadziej można spotkać takie wymaganie w ofercie. Część firm pomimo, że zamieszcza taki punkt, to i tak realnie tego nie stosuje.
 
Czy programiści po studiach technicznych są lepsi?
To zależy, natomiast z moich obserwacji wynika, że często tak jest. Przede wszystkim, na takie studia najczęściej trafiają osoby, które mają dobre predyspozycje i się tym pasjonują. Oprócz tego – nauka, robienie wielu projektów w ramach zaliczeń i towarzystwo osób, które też programują to duży kapitał w porównaniu do osób, które startują całkiem od zera. 
 
Niemniej jednak, da się zostać świetnym programistą bez studiów. Wymaga to jednak dużo wytrwałości i chęci nieustannego samodoskonalenia. Warto dodać, że na rynku wciąż brakuje developerów, a z każdym rokiem, zwiększa się luka między popytem a ich podażą. Nie potrzeba samych geniuszy, solidni rzemieślnicy też są w cenie.
 
Czy programiści po studiach technicznych zarabiają lepiej?
Klasycznie – to zależy ??‍♂️ Oprócz wiedzy merytorycznej, obecnie równie istotne są tzw. umiejętności miękkie. W kontekście negocjowania stawek, istotne jest nie tylko to co potrafisz, ale też czy umiesz zaprezentować swoją wartość. Niezależnie od studiów, najlepiej zarabiają Ci, którzy potrafią połączyć wiedzę techniczną z umiejętnościami miękkimi.
 
Jak zostać programistą bez studiów informatycznych?
Odsyłam do artykułu “Jak zostać programistą”, który jest skierowany właśnie do osób, które zaczynają od zera (bez studiów informatycznych itp.)
 
Podsumowanie
Studiowanie pod kątem zostania programistą dla niektórych może być bardzo dobrym wyborem, dla innych niekoniecznie ma sens. Każdy musi odnaleźć swoją własną drogę i dopasować ją do siebie. Brak studiów technicznych nie dyskwalifikuje w kontekście starania się o pozycję developera. Na rynku jest wielu programistów bez “papierka”. Niemniej jednak, jeżeli ma się możliwość podjęcia takich studiów – na pewno warto to rozważyć.
Dziękuję bardzo za ten wpis !
Studia daja game skrótów myślowych i programowych.. nic wiecej.

Do tego trendy programowania zmieniają sie co kilka lat..
Nie mozna sie wszystkiego nauczyc.

Czyli nauka i doswiadczenie.
Samokształcenie i cheć poszerzania wiedzy. a to proces niekończący się.
(17-08-2023, 12:45)piotr napisał(a): [ -> ]Studia daja game skrótów myślowych i programowych.. nic wiecej.

Do tego trendy programowania zmieniają sie co kilka lat..
Nie mozna sie wszystkiego nauczyc.

Czyli nauka i doswiadczenie.
Samokształcenie i cheć poszerzania wiedzy. a to proces niekończący się.
:-P Pięknie to powiedziane.
Ja bym jednak inaczej położył akcenty.
Zalecał bym, iść na studia i zangażować się całym sercem w bogate studenckie życie poza wykłdami.

To jest kapitał nie do przecenienia .  ubawa2

I poważnie mówie , ze mówie całkiem poważnie  . ubawa
(17-08-2023, 16:29)uii napisał(a): [ -> ]
(17-08-2023, 12:45)piotr napisał(a): [ -> ]Studia daja game skrótów myślowych i programowych.. nic wiecej.

Do tego trendy programowania zmieniają sie co kilka lat..
Nie mozna sie wszystkiego nauczyc.

Czyli nauka i doswiadczenie.
Samokształcenie i cheć poszerzania wiedzy. a to proces niekończący się.
:-P Pięknie to powiedziane.
Ja bym jednak inaczej położył akcenty.
Zalecał bym, iść na studia i zangażować się całym sercem w bogate studenckie życie poza wykłdami.

To jest kapitał nie do przecenienia .  ubawa2

I poważnie mówie , ze mówie całkiem poważnie  . ubawa
z naciskiem  na bogate zycie studenckie.. czasem mozna stracić kilka tygodni, a czasem kilka lat.. ale co w głowie to moje foll foll
(17-08-2023, 16:33)piotr napisał(a): [ -> ]
(17-08-2023, 16:29)uii napisał(a): [ -> ]
(17-08-2023, 12:45)piotr napisał(a): [ -> ]Studia daja game skrótów myślowych i programowych.. nic wiecej.

Do tego trendy programowania zmieniają sie co kilka lat..
Nie mozna sie wszystkiego nauczyc.

Czyli nauka i doswiadczenie.
Samokształcenie i cheć poszerzania wiedzy. a to proces niekończący się.
:-P Pięknie to powiedziane.
Ja bym jednak inaczej położył akcenty.
Zalecał bym, iść na studia i zangażować się całym sercem w bogate studenckie życie poza wykłdami.

To jest kapitał nie do przecenienia .  ubawa2

I poważnie mówie , ze mówie całkiem poważnie  . ubawa
z naciskiem  na bogate zycie studenckie.. czasem mozna stracić kilka tygodni, a czasem kilka lat.. ale co w głowie to moje foll foll
Zapomniałem dodać, studiować należy moźliwie długo . 
Więcej cennych znzjomości, no i pod koniec jak rozrywki nieco wyczerpią,
wiedza jest smaczniejsza i bardziej na czasie