KORDIALNE

Pełna wersja: Mumia syreny- ustalono czym była
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[Obrazek: mumia-syreny.jpeg]



Mumia jest niewielka. Ma zaledwie 30 centymetrów długości od głowy do rybiego ogona. Wyglądała tak, jakby stworzenie miało paznokcie, zęby, włosy na głowie, a dolną część ciała pokrywały łuski.
W przeszłości syrena miała być obiektem kultu. Lokalna ludność wierzyła, że podobne stwory miały właściwości lecznicze. Co ciekawe, w ciągu pierwszych 2 lat pandemii, kapłani ze świątyni w Okayamie wierzyli, że syrena pomaga w leczeniu COVID-19.

Według notatki, która znajdowała się w skrzynce, zwierzę miał złowić rybak między 1736 a 1741 rokiem. Po śmierci poddał ją procesowi mumifikacji, a następnie sprzedał syrenę bogatej rodzinie.

Hiroshi Kinoshita od samego początku nie wierzył jednak, że jest to prawdziwa mumia. Według niego najprawdopodobniej została wyprodukowana kilkaset lat temu i miała być towarem eksportowym dla Europy lub artefaktem używanym podczas specjalnych uroczystości w Japonii.

Oprócz żuchwy mumia była całkowicie pozbawiona struktury szkieletowej. Badania wykazały, że była jedynie zlepkiem różnych części i materiałów. Jednak ktoś, kto stworzył tę istotę, nie użył do tego drewna, lecz tkaniny, bawełny i papieru. Z zewnątrz pokryto ją substancją powstałą przez wymieszanie sproszkowanego węgla drzewnego lub piasku z lepką pastą.

Z kolei głowa jest w większości wykonana z bawełny i pokryta gipsem. To całkowicie obala tezę, że syrena powstała poprzez złączenie dwóch różnych żywych (lub martwych) zwierząt.

[Obrazek: 3c0a1688a8119d01d60f5582a47ab94ed5be3964.jpg]


Co ciekawe, mumia zawierała jednak kilka prawdziwie zwierzęcych elementów. Dolna, rybia część syreny, była pokryta łuskami, które pochodziły od dwóch rodzajów ryb: rozdymkowatych i kulbinowatych. Paznokcie wykonano z fragmentu rogu niezidentyfikowanego stworzenia, a kość szczękowa pochodziła od większej ryby, prawdopodobnie mięsożernej, jednak naukowcom nie udało się ustalić, jakiej dokładnie.

Datowanie radiowęglowe wykazało, że rybie łuski pochodzą z drugiej połowy XIX wieku. To oznacza, że mumia syreny musiała powstać nawet 100 lat później, niż wskazuje na to notatka z pudełka.

https://www.national-geographic.pl/artyk...12heilikv8