Napisz nową odpowiedź
Odpowiedź w wątku: W kierunku Słońca mknie trująca kometa
Login:
Temat:
Ikona posta
Wiadomość:
-
-
Emotki
Kwiatki
ZOO
Zima
Wiosna
Impreza
Miłość
Inne
Jesień
Duże
Opcje posta: aaaa
Subskrypcja wątku:
Wybierz sposób powiadamiania i subskrypcji tego wątku. (tylko dla zarejestrowanych)




Weryfikacja obrazkowa
Wpisz tekst znajdujący się na obrazku w pole poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.
Weryfikacja obrazkowa
(wielkość znaków nie ma znaczenia)


Podgląd wątku (od najnowszej odpowiedzi)
Napisane przez hogan - 06-05-2020, 8:33
Kometa C/2019Y4 Atlas, w której jądrze znajduje się cyjan, pod koniec maja zbliży się do Słońca i będzie widoczna z Ziemi gołym okiem – powiedziała w rozmowie ze Sputnikiem astronom, pracownik Moskiewskiego Planetarium Ludmiła Koszman.

[Obrazek: kometa-zielona-1.jpg]

„W ciągu siedmiu lat może być najjaśniejsza na naszym niebie. Z powodu wiatru słonecznego zaczynają tworzyć się ogony – jeden gazowy, drugi pyłowy, co powoduje, że wygląda bardzo widowiskowo” – powiedziała astronom. Jak dodała, 24 maja kometa zbliży się do Ziemi na maksymalną odległość 117 mln km. Z kolei 31 maja będzie dzielić ją od Słońca odległość 38 mln km, czyli mniej niż odległość dzieląca Merkurego od naszej gwiazdy. „Co się stanie potem, można jedynie przypuszczać” – podkreśliła Koszman.
Kometa została odkryta 28 grudnia 2019 roku za pomocą automatycznego systemu wykrywania obiektów bliskich Ziemi ATLAS (Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System), znajdującego się na Hawajach. Miała widomą wielkość gwiazdową 19,6. Człowiek może zobaczyć gołym okiem przy dobrych warunkach atmosferycznych ciała niebieskie, które mają widomą wielkość 5-6. W ostatnim czasie jej jasność znacznie wzrosła. „Pod koniec marca – na początku kwietnia kometa ma blask 8 wielkości gwiazdowych. Oznacza to, że, zbliżając się do Słońca, szybko paruje” – wyjaśniła.
Koszman zapewniła, że pod koniec kwietnia blask komety jeszcze wzrośnie i będzie ją można zobaczyć gołym okiem. „Jej blask osiągnie wielkość gwiazdową 2, czyli będzie tak samo jasna jak gwiazdy Wielkiej Niedźwiedzicy” – powiedziała astronom. Wyjaśniła, że to kometa długookresowa. Poprzednio przeleciała obok Ziemi IV wieku p.n.e. „To wtedy budowano wielkie piramidy w Egipcie” – dodała.
Na gwiaździstym niebie kometa będzie zielona. „Zależy to od gazów znajdujących się w jądrze komety. Cyjan nadaje jej zielony kolor, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe pobudza cząsteczki cyjanu i zaczynają one fluoryzować” – mówiła astronom.
Koszman powiedziała też, że wiosną będzie można zobaczyć jeszcze dwie inne komety, mające wielkość gwiazdową 8. „Wszystkie trzy można już teraz zobaczyć na jasnym niebie przez dobry teleskop” – podkreśliła.
Źródło: pl.SputnikNews.com