Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dziwne zwyczaje językowe
Dokładniej -ubawa2ziwne zwyczaje językowe Polaków i fatalna umiejętność posługiwania się językiem ojczystym.

-Jesteśmy chyba jedynym narodem na świecie,który ma tak olbrzymią ilość zapożyczonych słów z innych języków.Zapożyczamy nawet jeżeli nie jest to potrzebne-czyli gdy mamy polskie i krótkie określenie.
-Dawniej Miodka słuchałem i Blarczyka.Teraz nie ponieważ nie ujmując im wiedzy to zauważyłem,że po latach zmieniają poglądy..no ale nie o tym.Nie będę tu obgadywał mądrych ludzi.
-Gdy w telewizji słucham wypowiedzi stylistów,prezenterów,dziennikarzy... to przeraża mnie ich mowa "niby polska".Ja noszę koszulki a oni jakieś "tiszerty"(makabra po co to zapożyczenie jeżeli mamy krótkie i wygodne swoje).Lub prowadząca "Dzień dobry TVN"" ma na nogach półtrampki a twierdzi,że to trampki.
-Coraz więcej osób przy wymowie np.słowa "sukienka" mówi (ale to tylko jakoś fonetycznie można zapisać) - to takie coś-niby "ę" lub tylnojęzykowe "n".
Wymawiają "sukięka".
-Wielkie czy duże litery? Mnie uczono,że wielkie.Pana M. w/wspomnianego też.Ale zmienił zdanie i woli "duże".
-Na jednym z for poznałem językoznawcę i zrozumiałem,że nasz język jest baaardzo trudny i nikt z nas na sto% nie użyje go zawsze poprawnie.Lecz słuchając jak już wspominałem tych z telewizji to ręce opadają.
-Ludzie nie wiedzą co to kalosze i czym różnią się od gumowców czy gumaków jak niektórzy mówią.
-Ja sam popełniam sporo błędów zwłaszcza stylistycznych a niektóre robię umyślnie.W szkole miałem nauczyciela od j.polskiego mówiącego idealnie.Gdy mówił było słychać że to jest "h" a nie "ch".

=: Zastanawia mnie sens zapożyczeń.Jakie macie zdanie na ten temat ?
     Oraz posłuchajcie dokładnie jak mówią w telewizjach śniadaniowych prowadzący i fachowcy od mody.
==:Jak podobny temat gdzieś jest to można to wywalić oraz jak za dużo błędów zrobiłem..to to może jakiś moderator poprawi ;-)
Odpowiedz

Ten temat zawiera więcej treści.
Aby uzyskać dostęp do reszty treści zaloguj się lub zarejestruj.


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  W Pruchniku zwyczaje jak w Boracie bonaparte 15 507 23-04-2019, 22:19
Ostatni post: ewus



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości