Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poznaj Lolę


Zrekonstruowano twarz kobiety na podstawie DNA sprzed 5700 lat. Poznaj Lolę.

[Obrazek: odczytali-genom-czlowieka-z-gumy-do-zuci...0-lat.jpeg]


Mieszkała na terenie dzisiejszej południowej Danii, miała hebanową skórę, kasztanowe włosy i błękitne oczy. Choć nie zostały po niej nawet kości, wiemy o niej niemal wszystko. Bo lubiła dziegieć brzozową, ekwiwalent gumy do żucia sprzed tysięcy lat. W przełomowym dla nauki badaniu odczytano DNA osoby żyjącej tysiące lat temu tylko na podstawie czegoś, co trzymała długo w ustach.

Co to jest dziegieć brzozowa? Zwana też smołą brzozową, jest efektem suchej destylacji drewna, kory i korzeni dwóch gatunków brzozy (brodawkowej lub omszonej). To czerwonobrązowa lub czarnobrązowa maź o przenikliwej, ostrej woni.

Od lat używa się jej, na równi z dziegciem sosnowym, w naturalnym lecznictwie (pomaga np. na opryszczkę). Nie tylko jednak, bo już ponad 100 tys. lat temu z jej pomocą łączono ze sobą kamienne narzędzia czy elementy broni. Jako klej działała tylko na ciepło, więc stosująca ją osoba musiała ją wcześniej rozgrzać w ustach. Niektórzy zaczynali robić to dla przyjemności.

[Obrazek: 2f60957acf51f71a9c80da7c63e8380e47d74c1c.jpeg]
Guma do żucia sprzed 5700 lat fot. Theis Jensen / Københavns Universitet

Zawarte w smole brzozowej substancje (skład jest bardzo złożony, są w niej m.in. fenole, betulina, czy lupeol) były równie atrakcyjne smakowo, jak w dzisiejszym tytoniu do żucia czy miętowej gumie. Tak było właśnie z opisywaną tu pradawną Dunką, nazwaną przez archeologów Lola.

Wypluta przed tysiącami lat grudka, wraz ze śliną kobiety, przetrwała do naszych czasów w głębokim błocie. Zachowało się w niej nie tylko DNA osoby, ale i bakterii żyjących w jej ustach oraz tego, co chwilę przed wypluciem ”gumy” jadła, zarówno roślin jak i zwierząt.

https://www.national-geographic.pl/artyk...CqBqjxfE0o
Odpowiedz

Ten temat zawiera więcej treści.
Aby uzyskać dostęp do reszty treści zaloguj się lub zarejestruj.




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości