Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak walczą ośmiornice?
Na głowie ośmiornicy oprócz oczu znajduje się również syfon. To właśnie dzięki niemu zwierze potrafi przemieszczać się z odrzutem, wypychając przez niego wodę. Naukowcy zaobserwowali, że ta część ciała tych głowonogów jest odpowiedzialna za rzucanie piaskiem. Badacze zwracają uwagę na to, że wykonanie takiego ruchu wymaga od ośmiornicy ułożenia syfonu w nietypowej pozycji, co oznacza, że robiły to celowo.

Co ciekawe, 66% wszystkich „rzutów” wykonały samice. W 32% przypadków ośmiornice używały syfonu do sprzątania nory, a 53% wykorzystywały go w interakcji z inną ośmiornicą, rybą, a nawet… jedną z kamer. Naukowcy zaobserwowali, że te głowonogi, które zostały „obrzucone błotem”, zmieniały swoje zachowanie. Czasem schylały się w stronę agresora, a czasem podnosiły macki w kierunku rzucającego zwierzęcia.

Naukowcy twierdzą, że zachowanie to może odkrywać pewną rolę społeczną w życiu ośmiornic. Uczeni zwracają uwagę, że może być to pewna forma komunikacji. Widać było wyraźną różnice pomiędzy rzutami, które były skierowane w inne zwierzęta, a tymi, gdy głowonogi czyściły nory.

Autorzy badań opisują, że w Zatoce Jervis ośmiornice mają wyjątkowo dobre warunki do życia i żerowania. Właśnie dlatego, żyje tam relatywnie duża populacja m.in. gatunku Octopus tetricus. Oznacza to, że częstotliwość interakcji międzygatunkowej jest dużo większa. Naukowcy sugerują, że wyrzucanie fontanny składającej się z piasku, glonów itp. Może być zarówno próbą ochrony swojego siedliska, jak i odpieraniem zalotów natrętnych samców.






Źródło: PLOS One
Odpowiedz

Ten temat zawiera więcej treści.
Aby uzyskać dostęp do reszty treści zaloguj się lub zarejestruj.




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości